رشته های مهندسی

رشته های تحصیلی » مهندسی، ترابری و فناوری ها (تکنولوژی) » رشته های مهندسی

رشته های مهندسی

بیش از 250 تخصص مهندسی در دانشگاه های ایالات متحده ارائه می شود. برخی از این تخصص ها از اصول مهندسی در حیطه ای خاص استفاده می کنند. سایرین روی انواع ویژه ای از مشکلات تمرکز می کنند. برخی از مهندسین فرایندهای وسیعی را سازماندهی می کنند؛ دیگران به مطالعه و پژوهش پیرامون ساختارها و خصوصیات میکروسکوپی می پردازند.

واژه های تخصصی مربوط به رشته های مهندسی می توانند گیج کننده باشند. ممکن است اسامی مختلفی به جای هم برای یک تخصص به کار روند. ممکن است دو برنامه از یک نام استفاده کنند، اما شامل گرایش های کاملاً متفاوت باشند. تخصص های مهندسی ویژه غالباً به عنوان زیر رشته ای از رشته های مهندسی مختلف تعریف می شوند.

در ذیل برخی از تخصص های مهندسی متعدد تعریف شده است. ابتدا با تخصص های مهندسی بنیادینی شروع می کنیم که سایر تخصص ها از آنها منشعب شده اند.

پنج رشته اساسی

مهندسی شیمی. مهندسین شیمی از تغییرات موجود در ترکیب یا ویژگی های مواد (شیمی) برای کاربرد در صنعت استفاده می کنند. شیمیدان ها غالباً تحقیقات اولیه را انجام می دهند، حال آنکه مهندسین شیمی فرایندهای کشف شده را برای تولید مؤثر و جامع بهبود می بخشند. چند مورد از تخصص های مرتبط با مهندسی شیمی عبارتند از مهندسی پلیمر، مهندسی مواد غذایی، و مهندسی انرژی.

مهندسی عمران. این رشته، که قدیمی ترین رشته مهندسی است، روی طراحی و ساخت سازه ها، از آسمان خراش ها گرفته تا خطوط لوله، تمرکز می کند. چند مورد از گرایش های متعدد این رشته عبارتند از مهندسی هوا فضا، مهندسی محیط زیست، مهندسی ژئوتکنیک، و مهندسی منابع آب.

مهندسی برق. این رشته شامل بیش از سی زیر رشته است و بیش از هر رشته دیگری مهندس استخدام می کند. مشاغل مرتبط با این رشته متنوع و شامل ارتباطات، خدمات شهری، تولید و به طور کلی هر صنعتی است که الکتریسیته در آن نقش دارد. برخی از تخصص های عمده مرتبط با این رشته مهندسی عبارتند از مهندسی الکترونیک، مهندسی کامپیوتر، مهندسی سیستم های ارتباطی، و مهندسی نیرو.  

مهندسی صنایع – شامل بررسی تعامل های بین مواد، انرژی، افراد، و تجهیزات به منظور طراحی سیستم های مؤثر است (که به طور سنتی برای تولید مورد استفاده قرار می گرفت، اما امروزه شامل موارد به مراتب بیشتری می گردد). رشته ها/تخصص های مرتبط عبارتند از مهندسی هزینه ها، مهندسی طراحی، مهندسی مدیریت، مهندسی تولید، مهندسی پروژه، مهندسی کنترل کیفیت، و مهندسی سیستم ها.

مهندسی مکانیک. مهندس مکانیک دستگاه هایی را می سازد که انرژی را به کار یا کار را به انرژی تبدیل می کنند . این رشته دارای تخصص های متعددی است از کنترل آلودگی هوا گرفته تا لاستیک و پلاستیک و فن آوری های زیر آب.

تخصص ها

مهندسی هوا فضا. که می توان آن را مهندسی هوانوری یا (هنگامی که روی کاربردهایی در فراسوی کره زمین تمرکز می کند) مهندسی کیهان نوردی/فضا نیز نامید. این گرایش شامل طراحی و توسعه هواپیماها، وسائل نقلیه فضایی، ماهواره ها، و موشک ها می شود. مهندسین هوا فضا همچنین به مطالعه و پژوهش پیرامون تأثیرات شرایط پرواز و نیز اصولی می پردازند که شامل سفرهای دریایی نیز می گردد.

مهندسی کشاورزی. ممکن است روی آب و خاک (فرسایش خاک، آبیاری، دفع فاضلاب)؛ طراحی و احداث ساختمان های کشاورزی؛ توزیع برق (به عنوان مثال برای مناطقی که دارای کارخانه های فرآوری شیر هستند)؛ مهندسی تغذیه یا طراحی ماشین آلات  تمرکز کند.

مهندسی معماری. رشته ای که چندان در ایالات متحده رایج نیست، و بیشتر به عنوان یکی از گرایش های معماری تدریس می گردد. یک معمار معمولاً روی طراحی و محل یک سازه در چارچوب محیط کلی آن تمرکز می کند، حال آنکه یک مهندس معماری به ایمنی سازه، هزینه ها و مسائل مربوط به ساخت و ساز می پردازد.

مهندسی خودرو. طراحی، توسعه، آزمایش و مونتاژ وسائل نقلیه زمینی. این رشته معمولاً مستلزم همکاری چندین تیم از مهندسین مختلف است، به ویژه متخصصین عمران، صنایع، و مکانیک. 

مهندسی زیست شناسی. گرایش های مختلف متعدد در چارچوب این رشته از آمیزه ای از زیست شناسی، پزشکی، و مهندسی استفاده می کنند. مهندسی زیست شناسی خود شامل مطالعه سیستم های زیست شناسی (نه ضرورتاً انسان) است که برای کاربردهای صنعتی، کشاورزی، زیست محیطی و پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد. مهندسی بیوشیمی و ژنتیک شبیه مهندسی زیست شناسی هستند، اما اگر بخواهیم آنها را دقیق تر تعریف کنیم، این دو رشته بیشتر روی سطح سلولی تمرکز می کنند. مهندسین زیست پزشکی در مورد سیستم های زیستی انسان ها، مواد زیستی و موادی که به صورت بالقوه با سیستم های انسانی سازگار هستند تحقیق می کنند، و دستگاه هایی مانند اندام های تنظیم کننده و اندام های مصنوعی را طراحی می کنند. مهندسی زیست سنجی یا مهندسی پزشکی شامل طراحی و توسعه تجهیزات مورد استفاده در تشخیص پزشکی و درمان است. مهندسین بالینی در چارچوب سیستم های مراقبت های بهداشتی یا بیمارستان ها کار و سیستم های کامپیوتری و سایر دستگاه ها و ابزارها را طراحی می کنند. مهندسین سیستم های توانبخشی/مراقبت های بهداشتی و سلامتی (غالباً به صورت یک به یک) با معلولین کار و تجهیزاتی را برای بهبود بخشیدن به زندگی آنها طراحی می کنند.

مهندسی کامپیوتر. رشته ای بسیار گسترده است که از آمیزه ای از رشته های علوم کامپیوتر و مهندسی برق استفاده می کند. مهندسی کامپیوتر روی طراحی و توسعه کامپیوترها و فن آوری مرتبط با کامپیوتر تأکید می کند.

مهندسی الکترونیک. طراحی و توسعه قطعات الکتریکی کم ولتاژ (از جمله قطعات مورد استفاده در کامپیوترها).

مهندسی محیط زیست. گرایشی پر طرفدار در چارچوب برنامه های مهندسی شیمی، عمران و مکانیک، که امروزه به صورت یک برنامه تحصیلی میان رشته ای نیز ارائه می گردد. مهندسین محیط زیست در زمینه های مختلفی از جمله کنترل آلودگی، مدیریت زباله ها و ضایعات، حفاظت از منابع آب، و کاهش آلودگی صوتی فعالیت می کنند و به رفع مشکلاتی می پردازند که به تعامل انسان با محیط زیست مربوط می شود.

مهندسی حفاظت در برابر حریق. شامل توسعه تجهیزات و سیستم هایی برای اطفاء حریق است. مهندسین حفاظت در برابر حریق غالباً در زمینه تضمین ایمنی ساختمان ها فعالیت می کنند. این رشته با رشته های مهندسی شیمی، برق و مکانیک مرتبط است.

مهندسی مواد غذایی. مهندسی شیمی می تواند شامل کارهایی مانند بهبود فرآوری مواد غذایی، تهیه افزودنی های خوراکی، بهسازی سیستم های ذخیره یا پالایش عصاره ها باشد.

مهندسی مواد/متالورژی. مواد جامد غیر آلی به سه دسته تقسیم می شوند: فلزات، مواد سرامیکی و پلیمرها (به اضافه مواد کامپوزیتی که از ترکیبی از سه دسته فوق استفاده می کنند). مهندسی مواد ممکن است به تحقیق پیرامون استخراج، آمایش، تولید یا استفاده از هر یک از این مواد بپردازد. مهندسین متالورژی روی فلزات تمرکز می کنند. کار آنها عمدتاً شامل تعیین نحوه استحصال یک فلز به مؤثرترین و اقتصادی ترین نحو ممکن از مواد زایدی است که به همراه آنها استخراج می گردد.  مهندسی پلیمر حدود 30 درصد از مهندسین شیمی را به کار می گیرد این رشته شامل ترکیب ملکول ها با یکدیگر و تبدیل آنها به ملکول های بزرگتر و پیچیده تری است که دارای ویژگی های جدیدی هستند (به عنوان مثال، مواد پلاستیکی). مهندسی سرامیک شامل تحقیق و مطالعه پیرامون گل و مواد سیلیکایی است که در دماهای بالا آمایش می شوند  ابر رسانایی یکی از حیطه های تحقیقاتی مهم مرتبط با این رشته است.

مهندسی معدن. پیشینه تحصیلی یک مهندس معدن شامل مهندسی عمران، مکانیک، برق و نیز زمین شناسی است. این رشته ممکن است شامل طراحی و ایجاد معادن؛ فراهم نمودن آب، زهکشی، یا سیستم های تهویه؛ ساخت اقامتگاه و تسهیلات زندگی برای کارگران معدن؛ کنترل آلودگی و ایمنی محل کار؛ و بازیافت زیست محیطی بعد از استخراج است.

مهندسی دریا، معماری دریایی، و اقیانوس. ممکن است این واژه ها به جای یکدیگر مورد استفاده قرار گیرد. اگر بخواهیم دقیق تر بررسی کنیم، معماری دریایی به کل فرایند طراحی و توسعه کشتی ها یا سایر وسائل نقلیه دریایی و سازه ها اشاره می کند. مهندسی دریا به طراحی و نصب تجهیزات الکتریکی یا مکانیکی روی کشتی ها و سایر امکانات دریایی اطلاق می گردد. مهندسی اقیانوس به کاوش در اقیانوس ها و استفاده از آنها می پردازد، و عموماً شامل احداث سازه ها در اقیانوس ها ویا اکتشاف/بازیابی منابعی مانند نفت خام از بستر اقیانوس ها است.

مهندسی نفت.  این مهندسی در سراسر فرایند استخراج نفت مورد استفاده قرار می گیرد، از حفاری چاه های اکتشافی گرفته تا تعیین ایمن ترین و اقتصادی ترین روش ها برای استحصال نفت خام.

مهندسی نیرو. طراحی و توسعه قطعات الکتریکی با ولتاژ بالا.

مهندسی ایمنی. خطرات محل کار را تشخیص می دهد و روش هایی را برای پیشگیری از آسیب ها طراحی و کارکنانی را تربیت می کند. این رشته در سطح گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد، اما به طور اخص در زمینه تولید، معدنکاری، نفت خام و صنایع شیمیایی از آن استفاده می شود.

مهندسی نساجی. به بررسی ویژگی های الیاف (طبیعی و مصنوعی) و کاربردهای آنها و نیز طراحی و کنترل تجهیزات مورد استفاده در صنعت نساجی می پردازد.

مهندسی حمل و نقل. طراحی و ساخت سیستم های زمینی حمل و نقل، که گاهی شامل وسائل نقلیه نیز می گردد. مهندس بزرگراه در خصوص جزئیاتی مانند محل، طراحی سازه ای، تخمین های مربوط به هزینه و کاربرد برای جاده های جدید برنامه ریزی می کند. مهندس ترافیک جریان های ترافیکی را بررسی و راه حل هایی را برای کنترل ترافیک ابداع می کند.

Ask a Question! Newsletter

بایگانی

Podcasts

بایگانی