راهنمایی برای تحصیل در رشته های مربوط به کامپیوتر یا رایانه

رشته های تحصیلی » علوم رایانه » راهنمایی برای تحصیل در رشته های مربوط به کامپیوتر یا رایانه

راهنمایی برای تحصیل در رشته های مربوط به کامپیوتر یا رایانه

"من میخواهم در رشته کامپیوتری تحصیل کنم" دیگر برای تعریف اهداف حتی در مقطع کارشناسی کافی نیست. گزینه ها فراوانند - و آنچنان سریع متحول شده اند که حتی افراد خبره نیز نیاز به تجدید صلاحیت دارند .

طبق گزارش یک گروه کاری اخیر در ارتباط با دوره تحصیلات کامپیوتری به این نتیجه رسیده است که " هم اکنون ده ها و شاید صدها" نوع دوره های دانشگاهی مربوط به رشته کامپیوتری وجود دارد. در میان آنها  پنج رشته تحصیلی پایه ای وجود دارد: مهندسی کامپیوتر، مهندسی نرم افزار، علوم کامپیوتر، تکنولوژی اطلاعات، و سیستمهای اطلاعات.

علوم کامپیوتر یا رایانه

دوره های دانشگاهی در علوم کامپیوتر، اصلی و کلی ترین رشته های " تحصیلات کامپیوتری" در تقریباً تمامی دانشگاههای ایالت متحده آمریکا و در تمامی سطوح ارائه میشوند. در اکثر نهادها، در سالهای 1960 و 1970 آنها در دانشکده های ریاضیات ایجاد شدند و سپس از یکدیگر جدا شدند ( برخی هنوز بصورت مشترک در دپارتمان های ریاضیات و علوم کامپیوتر قرار دارند و یا گاهی در دپارتمانهای مهندسی الکتریک و یا سایر دپارتمانها).

بطور متداول، تحصیلات در علوم کامپیوتری به دانشجویان دانشی نظری در مورد کامپیوتر ارائه داده، به آنها در مورد تفکر منطقی، الگوریتم، و قدرت خلاقیت مبتنی بر ریاضیات برای توسعه و پیشبرد تکنولوژی اطلاعاتی  تعلیمات میدهد. دوره ها بسیار متفاوت هستند، اما بطور معمول فارغ التحصیلان را برای اختراع در زمینه تکنولوژی  اطلاعاتی ، کارآفرینی، و یا پژوهش دانشگاهی برای یافتن روشهای جدید برای کاربرد و پیشرفت تکنولوژی دیجیتال آماده می کنند.

تکنولوژی اطلاعات

گاهی به عنوان عبارتی کلی برای پوششدهی به تمامی زمینه های رایانه و ارتباطات استفاده میشود؛ تکنولوژی اطلاعات (IT)  معنای تخصصی تری دارد. بطور معمول درجات تحصیلی IT به دانشجویان دانش و مهارتهای لازم برای پاسخگویی به نیازهای روزمره حمایت از تکنولوژی را ارائه می دهد. تجربه عملی و فرصتهای موجود برای دستیابی به گواهینامه تخصصی در زمینه هایی چون نصب شبکه، امنیت رایانه، و سیستم های عامل عمده و نرم افزارهای مورد استفاده در برنامه آموزشی حیاتی محسوب میشود. مسئولیتهای فارغ التحصیلان میتواند شامل زمینه هایی چون انتخاب سخت افزار و نرم افزار، نصب، نگهداری، و امنیت دستگاه و شبکه، طراحی و بروز آوردن وب سایت ها و سایر منابع چند رسانه ای باشد .

دانشجویانی که به این مشاغل علاقمند هستند باید آگاه باشند که گزینه های آنها محدود به دوره هایی نیست که به طور اخص با عنوان ارائه دهنده درجه تحصیلی در "تکنولوژی اطلاعات" موجود هستند. زیرا تحصیلات دانشگاهی  در این رشته تا حدی جدید است و دانشگاههای مختلف ممکن است از عناوین متفاوت استفاده کنند. بسیاری از دانشگاهها این درجه تحصیلی را به سادگی "علوم رایانه" می نامند و برخی عناوین دیگری را استفاده می کنند –محتوای دوره های هر یک را مشاهده کنید.

همچنین توجه داشته باشید که انتقال از علوم رایانه مبتنی بر تحقیقات که جنبه سنتی تری دارد، بطرف مشاغل حمایت کننده از تکنولوژی اطلاعات بسیار رایج است. به ویژه، با  تغییرات سریع در تکنولوژی اطلاعات، کارفرمایان در ارتباط  با سیستم خاصی که در اختیار دارند انتظار دارند که به کارمندان جدید کمی کارآموزی ارائه دهند.

سیستمهای اطلاعات

در حالیکه متخصصین در زمینه تکنولوژی اطلاعات  نیازهای روزمره سازمانی را برآورده می کنند، متخصصین سیستمهای اطلاعات برای استراتژی دراز مدت کارشناسی ارائه میدهند. آنها همچنین مدیریت کلی و کارمندان فنی را به یکدیگر اتصال میدهند و از این رو ارتباطات روشنی را بین دو گروه ایجاد می کنند.

در ایالات متحده آمریکا تقریباً 1000 دوره در سیستمهای اطلاعات وجود دارد که اکثر آنها در دانشگاههای بازرگانی ارائه میشوند. در خصوص دوره های تکنولوژی اطلاعات،  ازعناوین مختلفی برای درجات تحصیلی استفاده میشود، اما آنچه که مشخص کننده رشته است، ترکیبی از تحصیلات کامپیوتری و بازرگانی است.

درجات تحصیلی که برای "سیستمهای اطلاعات کامپیوتری" اعطاء میشوند، معمولاً تاکید زیادی بر تکنولوژی دارند، در حالیکه درجات تحصیلی برای سیستمهای "مدیریت اطلاعات " گاهی اوقات بر جنبه سازماندهی و اصول رفتاری تاکید بیشتری دارند. (همچنین دوره های تخصصی بیشتری موجود است، که به عنوان مثال برسیستمهای اطلاعات در سازمانهای بهداشتی تاکید دارد).

مهندسی نرم افزار

بر خلاف عنوان این درجه تحصیلی، بطور عادی درجات تحصیلی مهندسی نرم افزار در دپارتمانهای علوم رایانه ارائه میشوند. این تعلیمات را نیزمیتوان از طریق رایانه یا دپارتمانهای مهندسی الکتریک ، از طریق تعلیمات میان رشته ای و یا دپارتمانهای مختص به مهندسی نرم افزار ارائه داد. برخی از دوره ها که این چنین درجات تحصیلی را ارائه میدهند شامل عبارت "مهندسی" در عنوان درجه تحصیلی نیستند (برای مثال، درجه تحصیلی ممکن است عنوان "ساخت نرم افزار" یا "برنامه ریزی رایانه" را داشته باشد). چنین تفاوتهایی در عنوان درجه تحصیلی بطور معمول نمایانگر تاکید برتفاوتهایی در دوره نیست.

مهندسی نرم افزار بر روشهای سفت و سخت برای ایجاد و نگهداری  یک برنامه ریزی معتبر و موثر برای کابران رایانه تاکید دارد. تعلیمات در علوم رایانه، ریاضیات و در زمینه های مهندسی ، در کنار دوره هایی در رشته هایی مانند مدیریت پروژه، ویژگیهای  نرم افزار و تضمین کیفیت ارائه میشوند. تجربیات عملی برای ایجاد نرم افزار که به عنوان بخش عمده ای از تحصیلات و دوره های آن رشته مورد استفاده قرار خواهد گرفت، بطور معمول شامل پروژه های گروهی، فرصتهای کارآموزی و پروژه ایجاد فرم افزارفردی در سال آخر است. بطورمعمول برای پیشرفت تحصیلات در مقطع تکمیلی ضروری است.

مهندسی رایانه

در واقع هر یک از دانشگاه های ایالت متحده آمریکا که دانشکده مهندسی دارد (بیش از 550 دانشگاه) یک درجه تحصیلی ارائه میدهد که بر مهندسی رایانه تاکید دارد. اما، در بسیاری از دانشگاهها، با مهندسی رایانه کماکان به عنوان رشته ای تخصصی در مهندسی الکتریک و یا به عنوان دوره ای ترکیبی بین علوم رایانه و دپارتمانهای مهندسی الکتریک برخورد میشود. این امر معمولاً به ساختار تاریخی آن دانشگاه بستگی دارد و نمایانگرهیچ امری در کانون توجه و یا نقطه قوت دوره نیست. 

مهندسین رایانه سخت افزارهای دیجیتالی و سیستم هایی را طراحی می کنند، و همچنین تراشه های کامپیوتری را نوعی برنامه ریزی می کنند تا دستگاههای دیجیتالی را کنترل و یا وصل نماید. (آنها بطور معمول به برنامه ریزی نرم افزار برای کاربران انسانی تاکید نمی کنند). دروس دوره موضوعاتی را چون مدارهای دیجیتالی، سیستمهای کنترل، تجهیزات، و سیستمهای میکروپروسسر را تحت پوشش قرار میدهند. پروژه های تیمی و کارآموزی ها حائز اهمیت هستند. همانند سایر رشته های مهندسی، تقریباً فقط یک سوم از دانشجویان دوره کارشناسی را در طی چهار سال به اتمام میرسانند، در واقع پنج سال معمول تر است. تحصیلات تکمیلی برای برخی از مشاغل ضروری و ارزشمند است.

سایر گزینه ها

تحت پوشش این پنج رشته اصلی و با افزایش دانش از سایر رشته ها، انواع دوره های دیگری نیز با تاکید بر تکنولوژی اطلاعات موجود هستند. علوم اطلاعات بطور معمول از کانون تمرکز درجه تحصیلی سیستم اطلاعات بر مشکلات خاص بازرگانی یا سازمانی فراتر رفته و به بهترین نحوه سازماندهی دانش بطورکلی  ( که اکثر اوقات در کنار علوم کتابخانه آموخته میشود) می پردازند. تکنولوژی آموزشی بر نحوه کاربرد موثر رایانه و سایر منابع چند رسانه ای برای ترفیع برنامه های آموزشی تاکید دارد. فارغ التحصیلان با درجات تحصیلی در هنرهای طراحی، ، طراحی وب، انیمیشن، و طراحی بازی قادر به ترکیب دانش های هنری و فنی هستند.  درجات تحصیلی بیمه اطلاعات متخصصین را برای حفاظت نرم افزارها و شبکه ها در مقابل هکر ها و ویروسها آماده میکند. پژوهشگران هوش مصنوعی، علم وابسته به دانش، و مهندسی معلومات برای "هوشمند" ساختن دستگاهها جهت استفاده آسانتر توسط انسان تلاش می کنند. مطالعات در اطلاع رسانی به دلیل نیاز تفسیر، تجزیه و یکپارچه کردن مقدار زیادی داده  بسرعت رشد می کند.

Ask a Question! Newsletter

بایگانی

Podcasts

بایگانی